נהיגה תחת השפעת קנאביס-האם אני חייב להסכים לחיפוש ולבדיקת שתן?

נהיגה תחת השפעת קנאביס-האם אני חייב להסכים לחיפוש ולבדיקת שתן?

מהי נהיגה תחת השפעת קנאביס?

עפ"י פקודת התעבורה, חל איסור מוחלט על אדם לנהוג רכב כאשר מצוי בגופו סם או תוצר חילוף של סם אחרת הוא יחשב למי שנוהג תחת השפעת סמים ולכן כל עוד הקנאביס מהווה סם מסוכן עפ"י פקודת הסמים המסוכנים, נהיגה תחת השפעת קנאביס או תוצר חילוף של קנאביס(תוצר חילוף של קנאביס נשאר במחזור הדם מספר שבועות לאחר שימוש) מהווה עבירה חמורה במיוחד של נהיגה בשכרות בנסיבות סמים.

מתי ניתן לערוך חיפוש ו/או לבקש מנהג בדיקת שתן?

בקשה למתן דגימת שתן או דם וגם ביצוע בדיקה אחר חפץ אסור ברכב מהווה חיפוש עפ"י הגדרת החוק ולכן בקשה לערוך חיפוש ברכבו של אדם דורשת משוטר להוכיח קיומו חשד סביר לביצוע עבירה, לחילופין, במידה ולשוטר אין יסוד סביר לחשד, הוא יכול לבצע "חיפוש מרצון", אז חובה על השוטר להסביר לנהג כי הוא מבקש לערוך לו חיפוש וכי זכותו לסרב ובנוסף סירובו לביצוע חיפוש לא ישמש כנגדו.
נשאלת השאלה המתבקשת מהו "חשד סביר"? בית המשפט קבע כי המבחן לקיומו של חשד סביר נבחן בשאלה האם אותו אירוע או אותה סיטואציה היתה מקימה אצל שוטר סביר אחר חשד לקיומה של עבירה.
חשוב לדעת כי סוגיית החשד הסביר הינה סוגיה משמעותית וחשובה במיוחד שכן קושי ראייתי להוכיח קיומו של חשד סביר יכול להוביל לפסילת הראיה, עובדה שיכולה להוביל לזיכוי הנאשם מהעבירה החמורה המיוחסת לו או לחלופין להוביל את התביעה להגיע להסדר טיעון מקל במיוחד בעניינו של הנאשם.

מהי הענישה בעבירה של נהיגה בשכרות בנסיבות קנאביס

לבית המשפט לתעבורה ישנה סמכות ענישה רחבה ומגוונת במיוחד של ערכאה משפטית פלילית והיא סמכות להשית רכיבי ענישה מסוג מאסר בפועל, מאסר על תנאי, פסילה בפועל, פסילה על תנאי, התחייבות כספית וכן הטלת קנסות כספיים. יש לשים לב שהרשעה בעבירת נהיגה תחת השפעת קנאביס גוררת עימה ענישת מינימום הכוללת פסילה בפועל של רישיון הנהיגה לשנתיים וזאת לצד ענישה נוספת כמו מאסר על תנאי, פסילה על תנאי, קנס ובמידה ומדובר בעבירה חוזרת אף מאסר בפועל.
לבית המשפט שדן בתיק ישנה סמכות מוקנית בחוק לרדת מעונש המינימום וזאת אך ורק בנימוקים מיוחדים שיפורטו בפסק הדין. מדובר בחריגה שקוראת לעיתים נדירות ובמקרים מיוחדים בלבד.

האם לסרב לבדיקה?

במידה ואין בידי המשטרה חשד סביר לקיומה של עבירה הרי שממילא אין חובה על הנהג למסור דגימת דם או שתן ולכן הוא לא חייב לשתף פעולה עם הבדיקה ואז זכותו החוקית לסרב לבצע את הבדיקה וזאת נוכח העובדה שהבדיקה מתבקשת מהנהג בחוסר סמכות מצד השוטר.
אולם במידה ויש בידי המשטרה יסוד סביר לחשד לביצוע עבירה של נהיגה בשכרות בנסיבות סמים והנהג בכל זאת מסרב, החוק קובע כי סירוב לבצע בדיקת שתן או דם יוצרת חזקה שאותו אדם נהג תחת השפעת סמים ומשכך הוא צפוי לענישה מחמירה הכוללת בין השאר פסילת מינימום של שנתיים לפחות. לענין זה חשוב לדעת שאף בעבירת סירוב לביצוע בדיקת שתן או דם על התביעה להוכיח פרמטרים מסוימים ולא כל סיבה או נימוק לסרב לבצע בדיקה תהפוך באופן מיידי להרשעה תעבורתית של הנהג הנאשם.

עורך דין תעבורה

לאור הענישה המכבידה והמשמעותית שקיימת בעבירת נהיגה תחת השפעת קנאביס וכן לאור הצעדים הפוגעניים שעלולים להינקט כנגד נהג בעבירה זאת כגון פסילה מנהלית, פסילה עד לתום ההליכים, פסילה ארוכה במיוחד לצד ענישה נלווית נוספת במידה והנאשם יורשע, השבתת הרכב בו בוצעה העבירה למשך 30 יום וכו', חשוב ואף הכרחי להיוועץ ולהסתייע בעורך דין תעבורה הבקיא ברזי דיני התעבורה, שכן ענישה בעבירת נהיגה תחת השפעת קנאביס גוררת בצידה עונשים משמעותיים ופסילות ארוכות במיוחד וזאת לצד רכיב מאסר בפועל באם מדובר בעבירה חוזרת.

משרדנו מתמחה בייצוג בעברות תעבורה בכלל ובעבירת נהיגה תחת השפעת קנאביס בפרט. במשרדנו תזכו למענה איכותי, מקצועי ומהיר 24/7.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עורך דין תעבורה המתמחה בייצוג בעבירת נהיגה תחת השפעת קנאביס, אל תהסס והתקשר 072-3319414 או השאר פרטיך בדף יצירת קשר ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.                                                                                                                                       
במקרים דחופים ניתן לפנות ישירות לעו"ד חזי כהן בנייד: 050-9920250