עבירות סמים

הסתבכתם בעבירת סמים? צריכים ייצוג מועיל של עורך דין מול המשטרה או בית המשפט?

חשוב לדעת, עבירות סמים יכולות להסתיים בצורה ממש לא סימפטית של הרשעה פלילית, קנס ואף מאסר מאחורי סורג ובריח. אולם שימו לב, התנהלות נכונה ומושכלת אל מול גורמי אכיפת החוק יכולה למזער את הנזק הקיים ולעיתים אף להוביל לסגירת ההליך המשפטי והחקירתי בעניינכם. אנו נוטים להשתמש במונחים סמים "קלים" וסמים "קשים", אבל האמת היא שהחוק לא עושה הבחנה בין סוגי הסמים השונים.  עפ"י פקודת הסמים המסוכנים כל  חומר המפורט בתוספת וכל מלח, תכשיר, תרכובת, תערובת או תמיסה של חומר כזה מהווה סם מסוכן עפ"י הגדרת החוק.

עבירות החזקה ושימוש בסמים

החוק מגדיר מספר עבירות שונות במהותן ובדרגת חומרתן בכל הקשור לעבירות סמים. העבירה "הקלה" והנפוצה ביותר הינה עבירה מסוג החזקה ושימוש לצריכה עצמית, לפיה, עצם ההחזקה והשימוש בסם מסוכן מהווה עבירה על החוק. לעניין עבירה זו, כמות הסם מהווה פרמטר משמעותי מאוד לעניין סעיף האישום שעתיד להיות מיוחס לחשוד עת יהפוך לנאשם,   שכן החוק מגדיר כמויות "סף" שהחזקה של סם בכמות העולה עליהן מהווה חזקה כי מדובר בהחזקה שלא לצריכה עצמית וכן מי שרוצה לסתור חזקה זו, עליו מוטל נטל הראיה.
רק כדי לסבר את האוזן, החזקה ושימוש לצריכה עצמית הינה עבירה שהסנקציה בצידה היא עד שלוש שנות מאסר, בעוד החזקה ושימוש שלא לצריכה עצמית הינה עבירה שהסנקציה בצידה היא עד עשרים שנות מאסר. לדוגמא, בחיפוש שנערך על אדם נתפסו 20 גרם גראס, החוק קובע כי החזקה של יותר מחמישה עשר גרם קנביס מהווה חזקה כי הסם הוחזק שלא לצורך החזקה ושימוש לצריכה עצמית, במצב כזה, נטל הראיה לטענה לפיה מדובר בהחזקה ושימוש לצריכה עצמית, תוטל על כתפי הנאשם ולא על התביעה.

קצת על סחר בסמים

עבירת סחר בסמים מעוגנת בסעיף 13 לפקודת הסמים המסוכנים והיא מהווה אחת מהעבירות החמורות ביותר במדרג החומרה של עבירות הסמים. ישנה טעות נפוצה בקרב הציבור לפיה, עישון סמים בחברותה במהלכו מועבר חומר בין חברים ללא תשלום מהווה לכל היותר החזקה ושימוש לצריכה עצמית, החוק קובע כי בין השאר חל איסור על הספקת סם בכל דרך שהיא וזאת בין בתמורה ובין שלא בתמורה. דהיינו, העברת ג'וינט או סם אחר בין איש לרעהו במפגש חברי או בכל דרך אחרת, מהווה עבירה חמורה מסוג סחר בסמים וזאת אף אם הסם הועבר ללא כל תשלום מצד המקבל.

חיפוש משטרתי

נתקלתי רבות במקרים בהם כאשר הגיעו שוטרים, חשודים זרקו לשיחים או בצד הדרך חפיסת סם וזאת כמובן בכדי שהסם לא יתגלה כשהוא ברשותם. לדעתי מדובר בטעות חמורה שכן החוק קובע כי בכדי לבצע חיפוש על גופו של אדם נדרש לקום "חשד סביר", ברגע ששוטר רואה שאדם זורק דבר מה באופן מוזר ומחשיד הרי שקם החשד הסביר הדרוש לצורך עריכת חיפוש ואף גרוע מכך, לרוב השוטרים מוצאים את חפיסת הסמים שנזרקה כאשר יש עליה טביעות אצבע ובכך למעשה סיפקנו למשטרה במו ידינו ראיה חוקית לחלוטין שעתידה לשמש כנגדנו. אז מה בכל זאת כדאי לעשות? ראשית, התנהגו בצורה טבעית ואל תעשו תנועות חדות ומחשידות אשר בסופו של דבר יקימו כנגדכם "חשד סביר" לחיפוש. שנית, במידה והשוטר מבקש את רשותכם לביצוע חיפוש על גופכם או ברכבכם, בהחלט זכותכם לסרב לחיפוש והדבר לא ישמש כעילה לביצוע חיפוש כנגדכם. עוד אמליץ בעניין זה לתעד במצלמת הפלאפון שברשותכם את התנהלות השוטרים מולכם, שכן הדבר יכול לשמש לכם ראיה בהמשך הדרך.

חקירת המשטרה

חקירת המשטרה הינה השלב בו הרשות החוקרת אוספת ראיות ובכך מנסה לגבש תיק ראייתי שיחזיק מים כנגד החשוד עת יהפוך לנאשם בפני בית המשפט. חשוב לדעת כי מדובר בשלב קריטי בו כל מילה הינה בעלת משמעות וחשיבות גדולה. לצורך המחשה, כאשר אנו נשאלים אם העברנו לחבר ג'וינט או הלכנו לתחנה מרכזית לקנות לנו ולחבר שלנו סמים ואנו נענה לכך בחיוב, הרי שהודינו בעבירה חמורה של סחר בסמים, בעוד מענה שלילי לשאלה שכזאת ככל הנראה תוביל לאישום הרבה פחות חמור מסוג החזקה ושימוש לצריכה עצמית בלבד.

הליך מעצר

חשד בגין עבירת סמים שלא מסוג החזקה ושימוש לצריכה עצמית מקימה עילת מסוכנות הקבועה בחוק, כלומר, חוק המעצרים קובע כי עצם האישום בעבירות סמים שלא מסוג החזקה ושימוש לצריכה עצמית מקימה עילת מסוכנות שתוצאתה הינה השארת הנאשם במעצר, במצב בו נאשם ירצה לסתור את החזקה כי הוא "מסוכן" נטל הראיה מוטל על כתפיו, עובדה זו כשלעצמה יכולה להוביל למצב פוגעני וקשה בחירותו של הנאשם שכן הליך המעצר יכול להימשך פרק זמן לא מבוטל במהלכו מצוי אדם בתנאים ירודים ופוגעניים הרחק מביתו, משפחתו וסביבתו הקרובה.

היוועצות בעורך דין לעבירות סמים

ייעוץ בטרם חקירה בעורך דין פלילי הבקיא ברזי המשפט הפלילי ועבירות סמים הינה צעד אשר יש בו להשפיע פלאות על המשך התיק המשפטי כנגד החשוד וכן על תוצאותיו. יש לדעת כי היוועצות בעורך דין היא זכות מוקנית לחשוד ולנאשם בהליך פלילי והיא לא תשמש בשום אופן כנגד החשוד או הנאשם. לפיכך, כאשר אנו נקראים או נלקחים לחקירת משטרה, עלינו לומר לחוקר המשטרה את המשפט הבא:

"אנו מאוד מעוניינים לשתף איתך פעולה אולם אנו נעשה זאת רק לאחר שניוועץ בעורך דין"

לאחר שאמרנו זאת לחוקר יש לעמוד על הזכות לראות עורך דין ואם חוקר המשטרה ינסה לשאול אותנו שאלות נוספות או ינסה לפתח איתנו "שיחה חברית" יש לחזור ולהדגיש בפניו כי אני מעוניינים לשתף פעולה אולם נעשה זאת רק לאחר שנפגוש עורך דין.

משרדנו מתמחה בכל סוגי עבירות הסמים. במשרדנו תזכו למענה איכותי, מקצועי ומהיר 24/7.

לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד פלילי המתמחה בייצוג בעברות סמים,
אל תהסס והתקשר 072-3319414 או השאר פרטיך בדף יצירת קשר ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.
במקרים דחופים ניתן להתקשר לטלפון 050-9920250