מעצר ימים

זקוק לעורך דין פלילי לטיפול במעצר ימים?

מעצר ימים מעוגן ומוסדר בסעיף 13 לחוק המעצרים. מדובר במעצר שמבוצע בטרם הגשת כתב אישום, שתכליתו הינה מיצוי שלב חקירת החשד כנגד החשוד.

במקרים דחופים 24/7 ניתן לפנות ישירות לעו"ד חזי כהן בנייד: 050-9920250 

בכדי "לקבל" מבית המשפט ימי מעצר, על המשטרה או הגוף החוקר להוכיח מספר פרמטרים:

א."חשד סביר" – מדובר בתשתית ראייתית אשר יש בה להראות קשר ראשוני בין החשוד לבין חשד לביצוע עבירה.

ב."עילת מעצר" – במסגרת זו על גוף החקירה להראות את קיומה של לפחות אחת מהעילות הבאות בכדי להצדיק את חקירת החשוד כאשר הוא מצוי מאחורי סורג ובריח:

1) שיבוש הליכי חקירה או משפט-מדובר בעילה שתכליתה מניעת שיבוש ראיות, השפעה על עדים או הימלטות מהדין.

2) מסוכנות- עילה זו נועדה למנוע מסוכנות מצד החשוד לציבור, כלפי אדם או לביטחון המדינה.

3) הליכי חקירה מיוחדים- מדובר בעילה שמטרתה לאפשר לגוף החוקר לנקוט בהליך חקירה מיוחד אשר מצריך את הימצאות החשוד מאחורי סורג ובריח, הדוגמא הנפוצה לכך הינה השארת חשוד במעצר לצורך הכנסת מדובב משטרתי לתא החשוד.

ג."העדר חלופה" – אף אם מתקיים החשד הסביר ואליו מתווספת אחת מן העילות שפורטו לעיל, לא ניתן לעצור אדם כאשר יש אפשרות לקיים את תכלית המעצר באמצעות חלופת מעצר שתפגע בצורה פחותה יותר בחירותו של החשוד. לדוגמא: צו הרחקה מאדם או אזור מסוים, מעצר בית, מתן צו איסור יציאה מהארץ וכו'.

הליך חקירה עם עורך דין פלילי בנושא מעצר

חשוב לדעת כי הליך מעצר הינו הליך טראומתי וקשה בו אדם נלקח מסביבתו הטבעית ומוצא עצמו מצוי "במרתפי המעצר" של בית המשפט, כאשר הוא חש מושפל וחסר הגנה.

מכיוון שמדובר בהליך שנועד לאפשר חקירה, אין אפשרות לחשוד לשוחח עם בני משפחתו וחבריו במסגרת ימי מעצר הימים. עובדה זו כשלעצמה, יש בה כדי להטיל קושי משמעותי הן מבחינה פיזית והן מבחינה נפשית על החשוד אשר חש כבודד במערכה הקשה אל מול עוצמתה הרבה של המשטרה ורשויות המדינה.

לא מעטים המקרים בהם חוקרי המשטרה רוצים לקבל את מבוקשם "בכל מחיר" ולצורך כך מבקשים הארכת מעצר לחשוד אך ורק מתוך רצון לשבור את רוחו באמצעות התנאים הקשים ותחושת הבידוד שחווה אדם בבית המעצר. מעבר לעובדה שמהלך שכזה נושא במהותו פגם עמוק ושורשי. עלול להיווצר מצב בו חשוד ייחס לעצמו מעשים שלא עשה וזאת אך ורק מתוך רצון להשתחרר מתנאי המעצר הקשים והבטחות שווא של חוקרים "שאם יודה יעזבו אותו". חשוב לדעת כי הודיות מן הסוג הזה עלולות לסבך את החשוד אל מעל לראש, שכן על סמך הודיית חשוד יכולה התביעה לרוב להגיש כנגדו כתב אישום בחשד לביצוע עבירה מן הסוג בה הודה וזאת על אף שבפועל לא עשה דבר.

שלב מעצר הימים הינו נדבך משמעותי משלב החקירה במסגרתה נבנה התיק המשפטי ונאספות ראיות כנגד החשוד. ייעוץ לפני חקירה, ייצוג וליווי בשלב המעצר וכן הימצאות של עו"ד פלילי בקשר ישיר ורציף עם החשוד וחוקרי תחנת המשטרה, משפרת ומקשה באופן משמעותי ביותר על בניית התיק כנגד החשוד, עובדה אשר משפרת פלאות את מצבו המשפטי ואף יכולה להגיע עד כדי הימנעות מהגשת כתב אישום כנגד החשוד בהמשך.
כמו כן, יש לזכור שכאשר אדם מצוי בתנאים הקשים והמבודדים של בית המעצר, עו"ד הוא האדם היחיד שיכול לתת אוזן קשבת וכתף תומכת למי שמצוי בודד, בתנאים קשים ומרגיש שכל עולמו חרב עליו.

משרדנו מתמחה בדיני מעצרים, טיפול בכתבי אישום, ייצוג בפני בתי משפט שונים במסגרת הליך מעצר ימים. במשרדנו תזכו למענה איכותי, מקצועי ומהיר 24/7.
לייעוץ ראשוני ללא התחייבות עם עו"ד פלילי המתמחה בייצוג בהליכי מעצר ימים,
אל תהסס והתקשר 072-3319414 או השאר פרטיך בדף יצירת קשר ונציגנו יחזרו אליך בהקדם.